Laivu brauciens – Lielupes Ekspedīcija 2013


Pēc Aigara lūguma un saistībā ar globālās sasilšanas izraisīto aukstuma periodu pārceļas tālāk uz 20. aprīli. Pēc YR.no laika apstākļu ilgtermiņa prognozes Biržai apvidū var redzēt, ka sākot ar 11. aprīli ir gaidāmas tikai pozitīvas temperatūras, ka liks pavasarim un ūdenim beidzot atnākt. Plūdu kulminācija būs tā ap 18. aprīli, bet arī 20. aprīlī straume noteikti vēl spēs priecēt 🙂


Laivu brauciena Apraksts

Izveido lielisku komandu no 3 cilvēkiem un piedalies piedzīvojumu ekspedīcijā pa Zemgales likteņupi – Lielupi, posmā nedaudz virs Bauskas Mēmeles upē, garām Mežotnes pilskalnam, un līdz Staļģenei Lielupē.

Laivu brauciens notiek 20. aprīlī – laikā, kad upē tradicionāli ir visaugstākais ūdens līmenis. Aprīļa sākums ir laiks, kad krasta ainavu vēl neaizsedz plaukstoši koku zari, un saulainākās vietās uzziedējušās zilās vizbulītes var saskatīt pat no laivas. Mēmele un Lielupe plānotajā ekspedīcijas posmā pārsteigs ar klinšainiem krastiem un lielākām krācēm, kā Zemgales līdzenumā varētu sagaidīt. Laivu braucienā būs vairāki piedzīvojumu uzdevumi, kas būs veicami arī izkāpjot no laivas un apmeklējot vietas tuvāk un tālāk no krasta. Pašā ekspedīcijas noslēgumā dalībniekus sagaidīs krāšņais Mežotnes pilskalns, vairākas senas baznīcas un viesmīlīgā Staļģenes skoliņa.

Laivu brauciens - Lielupes ekspedīcija 2013

Sākotnējais plāns ar laivu nobraukt Lielupi no Bauskas līdz Jelgavai ir mazliet pamainīts. 50 km airēšanas maratons ir samazināti uz 30 km laivošanas vidējo distanci, kas piemērots arī mazāk skarbiem dalībniekiem, un veicams pavisam relaksētā maratona tempā.

Lielielupes ekspedīcijā līdz Čakstes villai “Auči” neaizbrauksim, bet senā Salgales baznīca gan būs.

Salgales baznīca tika 2. Pasaules karā sašauta ar dažādu tipu artilērijas šāviņiem. To sprādzienu pēdas vēl joprojām ir redzamas uz baznīcas mūriem.

Laivu brauciena sākumdaļā būs mazliet skarbāks posms ar Latvijas mērogiem lielām krācēm un jautrāku laivošanu. Zemāk video gandrīz tieši tā, kā tas būs.

Starp dažādu piļu, pilskalnu un citu vēsturisku vietu apmeklēšanu

būs arī vairāki virvju un citi spēciālie uzdevumi. Daļēji maršruts sakritīs ar 1. Barona Mantojumu, tikai šoreiz cits, daudz ātrāks ūdens un arī laivas. Brauciena finišs ir paredzēts ne Mežotnes pilskalna senajā ostā, bet Staļģenē.

Kultūrvēstures sākot ar Bausku būs diezgan daudz un nāksies paskraidīt pa krastiem labāko kultūras rakursu ar fotoaparātu meklējot.


Laivu brauciena Nolikums

[atjaunots 2013. gada 16. februārī]

1. Kas tas būs?

Pasākuma mērķis ir labi pavadīt laiku, meklējot Lielupes izteku un iepazīstot Bauskas – Mežotnes apvidus kultūrvēsturi, inženiertehniskās būves un dabas objektus.

Tā kā airēšanas maratons tas tomēr nebūs, tad papildus laivošanai Mēmelē un Lielupē, visā laivu brauciena garumā būs vairāki piedzīvojumu uzdevumi un orientēšanās disciplīna ar atzīmēšanos foto kontrolpunktos.

2. Sacensību vieta un laiks

[map lat=56.5715 lon=23.9605 z=8 marker=”yes” infowindow=”Pasākuma centrs Lielupes ekspedīcijai” style=”width:300px; height:250px; border:1px solid gray; margin: 12px 0px 6px 20px; float:right;”]

Sestdien, BAUSKĀ, 2013. gada 20. aprīlī.

Sacensību CENTRS un FINIŠS atradīsies Staļģenes skolā.

Uz STARTU Mēmeles upes krastā dalībnieki tiks nogādāti ar autobusu.

 • No 9:30 dalībnieku ierašanās, sacensību karšu un inventāra saņemšana.
 • 10:30 izbraukšana uz starta vietu.
 • 11:00 starts.
 • no 17.00 – 19:00 sacensību finišs.
 • 20:00 Sacensību uzvarētāju apbalvošana.
 • līdz  7. aprīļa 12:00 afterparty ar ēšanu, pirti un pēdējo komandu sagaidīšanu.

3. Sacensību dalībnieki

Par sacensību dalībnieku var kļūt ikviens, kurš apzinās savas spējas veikt distanci, piekrīt šī Nolikuma noteikumiem un ir nokārtojis pieteikuma formalitātes. Dalībnieki, kas jaunāki par 18 gadiem, var piedalīties tikai vienā laivā ar kādu no saviem vecākiem vai to pilnvarotu pavadoni. Sacensībās piedalās 3 dalībnieku komandas vīriešu (M), jauktajā (X) vai sieviešu (W) grupā.

 

4. Laivu klases

Komandas pa laivu klasēm (kanoe vai smailītes) dalītas netiks. Straumes ātrums upē būs diezgan liels, lai arī neairējot varētu nejauši pabraukt garām kādam kontrolpunktam. Svarīga laivas īpašība būs ērta iekāpšana un izkāpšana no tās, jo ik pa brīdim būs jādodas krastā pē ckārtējā kontrolpunkta.

5. Distance

Laivu braucienā veicamā distance 30 km (ar laivām) gara. Tā sāksies Mēmelē Bauskā, un vedīs līdz Staļģenei. Kopējais kājām veicamais attālums ir ~ 7 km, kas būs veicams pa maziem nogriežņiem, no kuriem pēdējais būs 3,5 km garš – no laivu finiša līdz sacensību centram.

6. Atzīmēšanās kontrolpunktos

Atzīmēšanās kontrolpnktāKatrai komandai tiks izsniegta apvidus karte ar atzīmētiem kontrolpunktiem, kas sacensību gaitā jāapmeklē. Kontrolpunktus atļauts apmeklēt izvēles secībā, taču ievērojot kartē noteikto kustības virzienu.

Atzīmēšanās kontrolpunktos notiek ar digitālo fotokameru, nofotagrafējot vienu komandas dalībnieku tiešā KP tuvumā (dabā ne tālāk par 2 m), tā lai ir redzams KP objekts un komandas dalībnieks.

Visiem KP jābūt fiksētiem ar vienu kameru. Ieteicamais foto attēlu lielums ir 1 līdz 3 megapikseļi.

7. Sacensību vērtēšana

Par vienu KP apmeklējumu komanda iegūst 1 punktu. Par katru iztrūkstošu KP fotoattēlu komandai tiks pieskaitītas 30 minūtes pie distancē pavadītā laika. Par uzvarētāju kļūst tā komanda, kas distancē pavadījusi mazāk laika.

8. Nepieciešamais inventārs

 • Laiva – pašiem sava (modelim nav speciālu ierobežojumu), vai piedāvājam nomāt  Kanoe vai piepūšmu gumijas laivu, kas ir stabilas un pietiekami ātras. Laivas nomas maksa ir 16 lati. Komplektā ar laivu saņemsiet drošības vestu un airu pāri. Laivu saņemsiet gatavu pie ūdens 🙂
 • Glābšanas veste (katram dalībniekam).
 • Kompass – noderēs, lai pareizi pagrieztu karti un saprastu uz kuru pusi jāairē, jo straumes virziens Zemgales upēs var mainīties.
 • Pārtika un dzeramais ūdens (pēc dalībnieka ieskatiem). Avotu apvidū nav.
 • Digitālais fotoaparāts ar uzlādētu akumulatoru un iespēju ievietot ūdensdrošā iepakojumā.
 • Mobilais telefons (vismaz viens uz komandu). Digitālā fotoaparāta vietā var izmantot mobilo telefonu, ja vien tam ir pietiekami liels displejs attēlu apskatei.
 • Piemērots apģērbs – Saulē būs silti, tomēr ēnā vēl būs atrodama ziema. Upē var gadīties vietas, kur drēbes var izmirkt. Tāpēc noderīgs varētu būt rezerves džemperītis, ja slapjo arī pēc izgriešanas atpakaļ vilkt negribēsies. Hidrotērps ir ieteicams tad, ja krastu pēc peldes uzsākšanas gribēsies sasniegt nesteidzīgi. Savukārt skraidīt pa krastu pārāk biezā neoprēnā varētu būt par karstu (saulainā laikā).

9. Dalības maksa un Pieteikumi sacensībām

Pieteikšanās sacensībām notiek izpildot pieteikuma anketu internetā www.multisports.lv un apmaksājot dalības maksu. (Norādītajā dalības maksā nav iekļauta laivas noma (16, ls)

Dalības maksa komandai(3 dalībnieki)Komandas pieteikuma veikšanas laiks
(dalības maksas maksājums jāveic nedēļas laikā pēc šī datuma)
45 Ls (61 Ls ar laivu*)līdz 8. aprīlim (24:00)
54 Ls (70 Ls ar laivu*)no 9. aprīļa līdz 15. aprīlim (24:00)
63 Ls (79 Ls ar laivu*)no 16. aprīļa

* – dalības maksa kopā ar Kanoe vai piepūšamās gumjias laivas nomu (+16 Ls). Abu laivu cena ir vienāda, jo galvenās izmaksas sastāda to transports. Gumijas laiva ir piemērota tiem, kas noteikti nevēlas baudīt pavasarīgu peldi, savukārt Kanoe laiva – tiem, kam galvenais ir laivas dinamiskie rādītāji.

Dalības maksa pārskaitāma līdz attiecīgā pieteikšanās termiņa beigām. Atis Luguzs, pers.kods: 010377-12285 LV86UNLA0008000724157 (SEB banka) LV60HABA0551005774026 (Swedbanka)

Dalības maska sedz maršruta sagatavošanu un karšu druku, tiesnešu darbu, speciālo uzdevumu inventāru, ēdienu finišā, pirts un atpūtas telpu īri, balvas un citus organizatoriskus izdevumus.

Kam būs vēlēšanās, varēs palikt pa nakti Viesu namā “Krastiņi” bez papildus maksas.

10. Dalībniekiem sacensībās aizliegts

 • Izmantot jebkādus elektroniskos navigācijas priekšmetus.
 • Pārkāpt godīgas spēles principus.
 • Atstāt distancē jebkāda veida atkritumus.

Par šo noteikumu neievērošanu komanda var tikt diskvalificēta.

11. Pušu atbildība

Sacensību organizators ir Atis Luguzs un ir atbildīgs par visu šajā Nolikumā noteikto organizatora pienākumu izpildi pilnā apjomā un labā kvalitātē.

Sacensību dalībnieks, iesniedzot pieteikuma anketu, apliecina, ka piekrīt šajā Nolikumā noteiktajiem nosacījumiem, apņemas tos ievērot un apzinās savu atbildību par personīgo drošību distancē, neceļot pretenzijas pret sacensību organizatoriem par iespējamām traumām, kas var tikt gūtas pieredzes trūkuma, apstākļu nenovērtēšanas, paša dalībnieka vai citu sacensību dalībnieku nevērības dēļ.

12. Kontakti

Sacensību rīkotājs: Atis Luguzs

Tel. +371 26761807

e-pasts: atis.luguzs@gmail.com

Laivu brauciena apvidus un norises BILDES

Apvidus pavasarī (2009. gada aprīlis, 2012. gada maijs)

4 atbildes “Laivu brauciens – Lielupes Ekspedīcija 2013”

 1. Labprāt piedalītos, bet žēl , ka aprīlī nevis maijā – ūdens vēl auksts un laiks arī. Un nesaslapinoties līdz galam tāpat netikt (kā pieredze rāda)

  1. Saistībā ar Aigara, ūdenstūristu un dabas lūgumiem pasākums pārceļas vēl par nedēļu uz 20. aprīli. Iespējams uz šo datumu globālā sasilšana būs atkāpusies no mūsu platuma grādiem.

Ieraksti komentāru:

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.